Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, liczba samochodów zasilanych gazem płynnym LPG (Liquefied Petroleum Gas) wzrosła w 2020 roku. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę oszczędności, jakie może to przynieść kierowcom podczas tankowania. W tym artykule omówimy, jak wygląda wymiana butli gazowej w samochodzie, jakie są z tym związane koszty, a także procedurę krok po kroku.
Zobacz także: Ile trwa wymiana szyby w aucie?
Procedura wymiany butli LPG
Wymiana butli LPG nie jest skomplikowanym procesem, więc dla bezpieczeństwa najlepiej skorzystać z usług warsztatu specjalizującego się w obsłudze pojazdów z instalacjami LPG.
Opróżnienie zbiornika
Na początku procesu wymiany butli LPG, zbiornik musi być całkowicie opróżniony z paliwa.
Demontaż wielozaworu
Następnie, z zbiornika demontowany jest wielozawór wraz z czujnikiem poziomu paliwa.
Odkręcanie mocowań
Po tym, można bezpiecznie odkręcić wszystkie mocowania, które utrzymują zbiornik.
Montaż nowego zbiornika
Montaż nowego zbiornika następuje analogicznie do demontażu.
Sprawdzenie stanu wielozaworu i pływaka od czujnika poziomu paliwa
Na końcu procesu wymiany butli LPG, sprawdzamy stan wielozaworu i pływaka od czujnika poziomu paliwa.
Sprawdzenie szczelności zbiornika
Kiedy wszystkie przewody zostaną podłączone, sprawdzamy szczelność zbiornika przy pomocy aerozolu lub specjalnego detektora.
Koszty związane z wymianą butli LPG
Koszty związane z wymianą butli gazowej w samochodzie mogą być różne. Legalizacja butli LPG kosztuje od 200 do 250 złotych, ale cena może się różnić w zależności od konkretnego zakładu. Jeżeli konieczna będzie wymiana butli na nową, dodatkowy koszt to nawet 600 złotych.
Wymiana butli LPG czy legalizacja?
Jeżeli zbiornik ma mniej niż 20 lat, po upływie 10 lat od daty jego produkcji, można go zalegalizować po raz drugi. Legalizacja jest zazwyczaj tańsza niż wymiana zbiornika LPG, więc wielu kierowców decyduje się na ten krok.
Kiedy wymiana butli LPG jest konieczna?
W przypadku uszkodzeń mechanicznych, kolizji lub po 20 latach od daty produkcji, wymiana butli LPG jest konieczna. Zbiornik LPG powinien być również wymieniony, jeśli na jego powierzchni pojawi się korozja.
Bezpieczeństwo użytkowania butli LPG
Bezpieczne użytkowanie butli LPG jest niezwykle ważne. Niesprawna butla LPG może spowodować pożar, a nawet wybuch samochodu. Dlatego, nawet po drobnej stłuczce, warto przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne.
Homologacja butli LPG
Homologacja butli LPG polega na dokładnym sprawdzeniu powłoki zewnętrznej całego zbiornika, czyli grubości i ogólnej kondycji. Konieczna jest również rewizja komory wewnątrz.
Świadectwo legalizacji zbiornika gazowego
Świadectwo legalizacji zbiornika gazowego to bardzo ważny dokument, który otrzymuje właściciel auta po wykonaniu badania technicznego. Jeśli zostanie on zagubiony, można wykonać duplikat.
Wpływ instalacji LPG na ubezpieczenie OC
Wprowadzenie instalacji LPG do samochodu może wpłynąć na wysokość składki ubezpieczenia OC. Wszystko zależy od indywidualnej analizy ryzyka przeprowadzanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Podsumowując, wymiana butli gazowej w samochodzie jest procesem, który wymaga pewnego przygotowania i kosztów. Jednak dla wielu kierowców, korzyści wynikające z użytkowania samochodów zasilanych gazem LPG, takie jak niższe koszty paliwa, mogą przeważyć nad tymi czynnikami.