dodechypodcast.pl

Blog tematyczny o samochodach oraz motocyklach.

Samochody

Nowoczesne lampy przednie a bezpieczeństwo jazdy

Nowoczesne lampy przednie a bezpieczeństwo jazdy

Lampy przednie odpowiadają w samochodzie za bardzo ważne zadanie. Oświetlają jezdnie przed samochodem tak, aby kierowca mógł wyraźnie zobaczyć, co się przed nim znajduje i odpowiednio zaplanować swoje kolejne działania. Nie musimy chyba wyjaśniać, jak ogromne ma to znaczenie dla bezpieczeństwa. Z pewnością rozumieją to producenci samochodów, inżynierowie i konstruktorzy, którzy ciągle prześcigają się w tym, kto pierwszy wymyśli nowy system, który poprawi osiągi lamp przednich i sprawi, że będą one jeszcze bardziej skuteczne. W tym wpisie opiszemy najważniejsze innowacje w tej dziedzinie i opiszemy jak te nowoczesne rozwiązania wpływają na bezpieczeństwo.

Diody LED

Wynalezienie diod LED w ogromnym stopniu wpłynęło na dostępność dobrej jakości oświetlenia samochodowego. Przed ich wynalezieniem tylko samochody z wyższej półki posiadały oświetlenie ksenonowe, które generowało mocny słup jasnego światła. Dziś produkowane samochody, nawet te z niższych półek posiadają oświetlenie o jakości porównywalnej do drogich ksenonów. Diody LED są bowiem o wiele bardziej wydajne od standardowych żarówek ksenonowych, a przy tym mają dłuższą żywotność, mogą generować światło o niemal dowolnym kolorze, a ich cena ciągle spada.

Światła automatyczne

Prosty czujnik światła, który automatycznie uruchamia światła mijania, kiedy brakuje światła słonecznego w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo na drogach. Eliminuje to bowiem konieczność pamiętania o tym, aby włączyć światła po zmroku, co jest częstszym problemem niż mogłoby się wydawać. Co prawda prowadzenie w Polsce prawa, które nakazuje jazdę z włączonymi światłami niezależnie od pory dnia czy warunków po części zlikwidowało ten problem, ale oświetlenie automatyczne wciąż odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. 

Światła adaptacyjne

Najważniejszą innowacją, jaka pojawiła się na przestrzeni ostatnich lat są światła adaptacyjne, które można traktować jako oświetlenie inteligentne. Dzieje się tak, ponieważ tego typu lampy nie świecą ot, tak prosto przed siebie, a selektywnie oświetlają te fragmenty jezdni, które nie są zajęte przez inne samochody. Dzięki temu kierowca widzi doskonale co dzieje się przed jego samochodem, a jednocześnie nie oślepia kierowców jadący z naprzeciwka.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij