dodechypodcast.pl

Blog tematyczny o samochodach oraz motocyklach.

Samochody

Klimatyzacja manualna czy automatyczna – co wybrać?

Klimatyzacja manualna czy automatyczna – co wybrać?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa klimatyzacja w samochodzie. Poprawia komfort pasażerów i kierowcy, ale zapewnia także bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednie warunki (w tym panująca w aucie temperatura) wspomagają koncentrację kierowcy. Warto więc zadbać o to, by zamontowana klimatyzacja samochodowa spełniała wszystkie oczekiwania. Jako kierowca masz wybór pomiędzy klimatyzacją manualną a klimatyzacją automatyczną. Podpowiadamy, na które z tych rozwiązań warto się zdecydować.

Klimatyzacja manualna – najważniejsze cechy

Aby móc dokonać właściwego wyboru, trzeba poznać obydwie opcje. Przybliżymy więc pokrótce najważniejsze cechy klimatyzacji manualnej. Jest to najprostszy typ klimatyzacji samochodowej. Manualną klimę obsługuje się za pomocą kilku pokręteł i przycisków.

W ten sposób reguluje się temperaturę, siłę nawiewu oraz kierunek wydmuchiwania powietrza. Ustawienia te trzeba dopasować samodzielnie, aczkolwiek dużą zaletą jest tutaj prostota obsługi całego systemu. Proste mechanizmy są naprawdę intuicyjne w obsłudze, a sama klima manualna tańsza od automatycznej. Rzadziej ulega też awariom.

Czym wyróżnia się klimatyzacja automatyczna?

Klimatyzacja automatyczna (nazywana także klimatronik) to bardziej zaawansowany system niż w przypadku klimatyzacji manualnej. Niegdyś taką klimatyzację można było spotkać wyłącznie w luksusowych pojazdach. Obecnie producenci coraz częściej stosują to rozwiązanie w swoich samochodach.

Jak sama nazwa wskazuje – system ten działa w sposób automatyczny. Użytkownik ustawia tylko pożądaną temperaturę, a klimatyzacja utrzymuje ją na odpowiednim poziomie. Ponadto nowoczesne systemy klimatyzacji automatycznej są wyposażone w czujniki, które pozwalają na dopasowanie temperatury do warunków. Czujniki zewnętrzne monitorują zaś warunki panujące poza pojazdem, by w razie potrzeby uruchomić obieg zamknięty powietrza.

Taka klimatyzacja jest bardzo precyzyjna. System zawsze dopasowuje temperaturę do pożądanej wartości i warunków panujących w kabinie, jak i na zewnątrz samochodu. Podczas długiej jazdy nie trzeba się rozpraszać, by kręcić pokrętłem. Komfort jazdy jest nieporównywalnie wyższy. Trzeba jednak zaznaczyć, że cena takiej klimatyzacji również jest dość wysoka. Przy zakupie samochodu bardzo często trzeba za tę opcję dopłacić.

Klimatyzacja manualna czy automatyczna?

Wciąż pozostaje pytanie: czy zdecydować się na klimatyzację manualną czy klimatyzację automatyczną? Odpowiedź brzmi: to zależy od oczekiwań, preferencji i oczywiście budżetu przeznaczonego na ten element wyposażenia samochodu.

Klima manualna wciąż jest świetnym i do tego budżetowym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeśli jesteś miłośnikiem prostoty i sprawdzonych przez lata rozwiązań. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że samodzielne dopasowywanie temperatury i nawiewu za pomocą pokręteł bywa irytujące w czasie upału i podczas długich podróży.

Jeśli wybierzesz automatyczną klimatyzację, nie musisz wówczas zwracać uwagi na regulację temperatury powietrza czy nawiewu. System robi tu wszystko za ciebie. Wystarczy wprowadzić pożądane ustawienia, a klimatyzacja sama się do nich dopasuje. Jest to nowoczesna klimatyzacja z czujnikami – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. Wadą może się jednak okazać wysoka cena.

Podsumowując; zarówno klimatyzacja manualna, jak i automatyczna mają swoich zwolenników. Oba rodzaje klimatyzacji wykorzystują właściwie ten sam mechanizm – kompresor klimatyzacji spręża czynnik chłodniczy, który podgrzany trafia do skraplacza i wówczas obniża temperaturę oraz trafia do osuszacza. Różnicę można natomiast zauważyć w sposobie sterowania i komforcie (zwłaszcza w czasie długich podróży). Decyzja co do wyboru konkretnej klimatyzacji należy zatem do użytkownika.

Artykuł sponsorowany.

Udostępnij