Wiele osób odczuwa strach lub przynajmniej dyskomfort na samą myśl o odwiedzeniu dentysty, co wynika przede wszystkim ze złych doświadczeń. Jeśli ktoś omija stomatologa szerokim łukiem i trafia do niego wyłącznie w ostateczności, czyli przykładowo po wystąpieniu uporczywych dolegliwości bólowych, to musi liczyć się z nieprzyjemnymi doznaniami. Kluczowa staje się wobec tego profilaktyka, lepiej zapobiegać niż leczyć. Pozwala to uchronić się przed częstymi, inwazyjnymi i kosztowymi wizytami u dentysty. Należy przyjść do niego już z parolatkiem, gdy nie ma jeszcze żadnych problemów ze strony jamy ustnej.
Czym jest wizyta adaptacyjna u dentysty i w jakim celu się ją przeprowadza?
Wizyta adaptacyjna polega na przyprowadzeniu dziecka do gabinetu dentystycznego, aby mogło się przyzwyczaić do niego, obeznać z urządzeniami, rozmaitymi akcesoriami, zapachami. Nie przeprowadza się żadnych zabiegów, więc wszystko przebiega bezstresowo, aby nie zrazić młodego pacjenta. Ma okazję do bliższego poznania lekarza, rozejrzenia się po całym gabinecie. Dziecko podczas wizyty adaptacyjnej uzyska wiele cennych informacji, przykładowo odnośnie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Jak wiadomo, każdego czeka kiedyś wizyta u dentysty, ale jeśli zostanie ona przeprowadzona w komfortowych warunkach już we wczesnych latach życia, to dziecko nie będzie zrażone i przestraszone na samą myśl o wejściu do gabinetu. Oswojenie się z nim sprawia, że mały pacjent nie ma negatywnych doświadczeń i nie buntuje się, gdy przyjdzie czas na kolejną wizytę kontrolną. Profilaktyka jest kluczowa, bo wczesne wykrycie nieprawidłowości w jamie ustnej pozwala na ich szybkie wyeliminowanie i uchronienie się przed kosztownym, długotrwałym i bolesnym leczeniem.
Błędem jest odwiedzanie stomatologa dopiero w momencie, gdy stanie się to konieczne, czyli po wystąpieniu dolegliwości bólowych. Już samo leczenie jest dla dziecka stresujące, bo wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych doświadczeń. Jest to prosta droga do tego, aby dziecko miało złe skojarzenia z wizytami u dentysty, dlatego tak ważna staje się wizyta adaptacyjna. U niektórych występuje nawet dentofobia, czyli paniczny lęk przed stomatologiem. Wizyta adaptacyjna dziecka ma na celu zbudowanie zaufania do dentysty, poszerzenie jego wiedzy na temat profilaktyki i prawidłowej higieny jamy ustnej.
W jaki sposób przebiega wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym?
O wizycie adaptacyjnej warto pomyśleć już w przypadku dwulatka, można zabrać do gabinetu nawet młodsze dziecko. Stomatolog opowiada o swojej codziennej pracy, czyli co robi, czego używa i w jakim celu. Pokazuje dziecku swoje narzędzia stomatologiczne i informuje, do czego one służą, czyli jakie jest ich przeznaczenie. Dziecko ma także możliwość zadawania pytań lekarzowi, który chętnie na nie odpowiada, wszystko dokładnie i na spokojnie wyjaśnia.
Podczas wizyty adaptacyjnej poruszanych jest wiele kwestii, między innymi o stanie uzębienia młodego pacjenta. Lekarz wyjaśnia dziecku, dlaczego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, co wiąże się z robieniem tego w nieprawidłowy sposób. Oczywiście nie może także zabraknąć badania jamy ustnej, dentysta Kraków przygląda się dokładnie jej stanowi w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Wczesne wykrycie zmian próchniczych i szybkie zainterweniowanie przeciwdziała ich dalszemu rozwojowi i pogłębianiu się problemu.
W trakcie wizyty adaptacyjnej mogą zostać przeprowadzone drobne zabiegi pielęgnacyjne, które jednak nie wiążą się dla dziecka z dyskomfortem. Mogą uczestniczyć w niej rodzice, ale nie jest to konieczne. Wszystko zależy od małego pacjenta, czy obecność opiekunów wyzwala poczucie bezpieczeństwa, czy jednak działa na niego rozpraszająco.
Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?
Dziecko zawsze sprawdza rekcje rodziców, dlatego nie należy pokazywać strachu przed wizytą u dentystą, bo udzieli się to także podopiecznemu. Dawanie dobrego przykładu to podstawa, dziecko chłonie wszystko jak gąbka wodę. Należy poinformować je, dokąd się idzie i w jakim celu, czego może się spodziewać na miejscu. Nie należy straszyć ani zapewniać, że nie ma się czego bać ani obiecywać, że nic nie będzie bolało.
Już same tego typu słowa sprawią, że dziecko zacznie się stresować. Istotne jest to, aby jeszcze przed wizytą budować pozytywne nastawienie do stomatologa. Zaleca się także odwiedzać gabinet dentystyczny po wypoczynku, aby młody pacjent był wypoczęty, dzięki czemu pobyt u lekarza stanie się dla niego bardziej przyjemnym doświadczeniem.
Więcej informacji na temat wizyt adaptacyjnych można znaleźć na stronie https://3gdentist.eu/
Materiał zewnętrzny