Blog

Rusza nowy projekt The Girls On Track

Autor:  | 

Czytaliśmy książki, oglądaliśmy dokumenty i niezliczoną ilość filmów. Pasja do motoryzacji zaczyna się od najmłodszych lat, a jak pokazuje historia – jeśli chcemy by rozwinęła się na dobre – trzeba zacząć od kartingu.

Od lat śledzimy poczynania kobiet w motorsporcie. Mit, że jest to wyłącznie męski sport już dawno upada. Teraz znalazła się wyjątkowa okazja by z pomocą nowego projektu wdeptać ten mit głęboko w ziemię i udowodnić, że dziewczyny potrafią ostro walczyć na torze.

„The Girls On Track – Karting Challenge” to projekt europejski – skierowany do dziewczyn w wieku 13-18 lat. To niepowtarzalna szansa by realnie spróbować swoich sił w motorsporcie.

Na dodatek ambasadorem projektu została Gosia Rdest – której poczynania z zapartym tchem śledzimy od dłuższego czasu. Gosia dla finalistek przygotowała bezpłatny autorski program szkoleniowy. To dla niej temat szczególnie bliski. Ona też zaczynała swoją karierę od kartingu. Reprezentowała Polskę w kadrze narodowej na zawodach za granicą. W 2011 roku zdobyła tytuł Mistrza Polski w Kartingu. Obecnie ściga się samochodami na torach na całym świecie, regularnie stając na podiach.

Prestiżu projektowi nadaje również fakt, że jest on prowadzony pod patronatem FIA oraz PZM.

Pierwszy etap to eliminacje krajowe. Zadaniem dziewczyn będzie przejechanie jak najsprawniej i jak najpłynniej 100-metrowego slalomu. Każda z uczestniczek ma dwie próby czasowe. 12 dziewcząt, które najlepiej poradzą sobie z tym zadaniem podczas eliminacji w Tychach (26-27.05) i w Rzeszowie (11-12.08), weźmie udział w półrocznym autorskim programie szkoleniowym przygotowanym przez Gosię Rdest we współpracy z grupą ekspertów. Udział w eliminacjach i programie szkoleniowym jest całkowicie bezpłatny. Na miejscu będzie czekał niezbędny sprzęt.

W programie tym znajdą się m.in. ćwiczenia na profesjonalnym symulatorze wyścigowym, udział w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, spotkania i prelekcje z kierowcami i inżynierami wyścigowymi. Trójka, która zaprezentuje najlepszy progres na przestrzeni półrocznego szkolenia, pojedzie reprezentować nasz kraj na finałowych eliminacjach w legendarnym Le Mans, stawiając czoła zawodniczkom z Belgii, Finlandii, Niemiec, Holandii, Portugalii, Słowacji i Szwecji.

Gosia, która samodzielnie opracowała program szkolenia tłumaczy, dlaczego postanowiła zaangażować się w akcję: “Wiem, jak to jest stawiać pierwsze kroki w kartingu. Pamiętam, ile miałam na początku pytań, z którymi nie wiedziałam w sumie, do kogo się zwrócić. Gdybym mogła coś powiedzieć młodszej sobie, miałabym naprawdę solidną porcję wiedzy i wskazówek do przekazania. Przenieść się w czasie nie mogę, ale mogę pomóc innym dziewczynkom, które chcą spróbować sił w motorsporcie. Chcę podzielić się swoim doświadczeniem. Dlatego właśnie postanowiłam przygotować program szkoleniowy, z pełną znajomością tego, co może być przydatne w karierze kierowcy wyścigowego”.

W marcu 2019 troje dziewcząt wybranych na podstawie imprez krajowych zmierzy się w Europejskim Finale w Le Mans, ubiegając się o miejsca wśród szóstki kierowców w Zespole Europejskim. Szóstka zwycięzców weźmie udział w Obozach Szkoleniowych dla Kierowców FIA, gdzie otrzymają wsparcie FIA w postaci programu sportowego i edukacyjnego. Program zakończy impreza podsumowująca, która odbędzie się w Brukseli jesienią 2019 roku.

Terminy eliminacji:
• 26-27 maja – TYCHY, Gemini Park
• 11-12 sierpnia – RZESZÓW, CH Nowy Świat

Aby wziąć udział, należy zarejestrować się za pomocą formularza on-line na stronie www.girlsontrack.pl. Niepełnoletnie uczestniczki muszą uzyskać pisemną zgodę opiekunów.